Annons

Hackar till och lägger av (2,4 bensin -03)

1
Vår santa har börjat strula! Den hackar/rycker till och lägger av. Men den går att starta utan problem direkt. Ingen motorlampa tänds. När frugan körde i dag hände det 2 ggr på kort tid, andra gången när den började hacka, kopplade hon ur och gasade, då la den ej av! Vad kan det vara? har sökt i forumet, men har ej hittat nått likadant. Snarlika problem skulle det kunna vara en massa dyra saker som tändspolar, vevaxelgivare, cat, bränslefilter mm. Men har ej råd att börja byta ut prylar för att utesluta fel. Så nån vänlig själ har säkert lösningen på detta:)
Annons

Re: Hackar till och lägger av (2,4 bensin -03)

2
137 läsningar och ingen som har vart med om detta! hm verkar vara ett lurigt fel......

Nu lägger den av oftare, behöver inte köra många km, den går att starta utan större problem igen, förutom i går när den la av gång på gång hemma på gården!!! svårt att få igång den till slut. När den väl startade så gasade jag ur den rejält, sen så gick den så fint på tomgången utan att lägga av. Har "ruskat" på tändkablar,elkablar, vacumslangar under tomgångskörning,smort upp kontakter mm, men ingen skillnad i gången eller att den lägger av när jag gjorde detta! Det är iaf tändningsrelaterat fel, och när motorn dör så bryter ej tändningen, alltså inga kontroll lampor tänds i instrumenteringen, det ser alltså ut som motorn är igång fast den lagt av!!!!

Re: Hackar till och lägger av (2,4 bensin -03)

5
Rofty skrev:Kan det vara givaren på vevaxeln som spökar kanske. Märker du något prestanda problem precis innan? Hur dör den, bara stängs ner eller blir den kraftlös och sen dör?
Hej. Inga prestandaproblem före, den lägger bara av, stängs ner bara, ibland så rycker den o hoppar igång!!! Upplever att det oftast är på låga varvtal som den "dör".
Vet ej om det är relevant till detta,men vid start av motorn så går den på rätt höga varv i "chokeläge" Iof så har den alltid vart så, men kan det hänga ihop?