Annons

Om motorcyklar

1
En hel del båtsnack här på forumet, men förmodligen är det fler av oss som har någon gammal hoj ståendes i garaget som man luftar med jämna mellanrum, eller hur?

Pax för att börja!

Någon som minns omröstningsfrågan Juni 2006?
"Vad krävs för en bra sommar?"

Där hävdade jag att jag inte skulle börja åka hoj igen:
Klart att det vore kul med hoj igen, men jag bara slår mig när jag åker 2-hjuligt. Svårt att skriva på forumet med armarna i gips - det är så det brukar bli när jag släpper stödhjulen


... och några poster längre ner var motorcykelinnehavet ett faktum...
Way to go... :roll:
Bild
men, "motorcykel" var väl att att ta i - restprodukterna i kartongerna runt omkring på flaket hade visserligen med objektet att göra, men "inkomplett" var ordet - dessutom hade motorn stått still så länge ute i regnet att kolven fastnat och kolvringarna hade ingått äktenskap med cylinderfodret, med inte bara porighet som följd utan också en märklig jäsning i själva gjutjärnet som inte gick att hona bort.

Well well - projektet ställdes undan i väntan på bättre tider, saknade delar slöjagades på internet samt i egna utrymmen och hösten var som den var - regn regn regn.
Inte för att vädret påverkar mig som motorcyklist, men när banvallen översvämmades i Mölndal så försökte man ersätta pendeltågen med bussar - med påföljd att åtskilliga som brukar tågpendla in till Gbg från söder om stan istället tog bilen. Sicka köer!
Man talar om "infarkt" utan att veta vad man menar, men det här var f-nimig ett inferno!

Något av det mest meningslösa jag vet är att sitta i bil och köa - jag kör hellre bil i en timma än att jag sitter som lobotomerad och hackar mig fram under en halvtimma. Bort BORT BORT!!!

Under mellandagarna fick jag tid nog att lägga ut pusslet på golvet och börja sätta ihop delarna - och vips vart det en motorcykel av det hela! Evreka!

Besiktigade 2/1 2007 på en lite förvånad SBP-station och har kört sedan dess. Varje dag, mer eller mindre. Susar förbi alla köer jag ser, och myser inne i allväderstället!

Jag har åkt ohyggligt mycket MC i mitt liv - jag avverkade 4 stycken 125or innan jag blev 18, och lade sammanlagt strax under 10,000 mil på dem. Då körde man gladeligen året runt, och det har jag fortsatt med.
Visst - familj, företagande och tidsbrist har hållt mig borta i - *oops* två decennier, men ändå; jag är hojåkare.
Garaget innehåller sedan mitten av -80 talet följande grunkor som aldrig någonsin kommer att säljas:

Husqvarna WR 240 - näst sista twinshockaren, sista luftkylda
Blir kalas att åka veteranenduro med lagom till 50årsdagen! (min egen...)


TT 500 med lågt ramnummer - "Playbike of the year" i USA 1977
en lättad version av ur-XTn. "Lättningen" består av att man skippat batteri och lysen. That's it!
Hur kul som helst att åka sjöis med, men liten, liten, liten - och med fjädringskomponenter som mäter sig med dåtidens mopeder.


Laverda 1200 TS Mirage - 3 cyl 180gradare med ett ljud som återuppväcker de döda! Hearing is beliving!
3 x 32mm DellOrto med trottel och accpump i varje - ingen vacuumskit!


XT 550 däremot skulle väck - det var förutbestämt.
Den är för liten för stora mig - jag sitter på passagerarplats och kör.
Visst, det blir snygga bakhjulsåk på det viset men det klarar ju vilken dork som helst nuförtiden. Stoppisar däremot är lite svårare med en ynklig trumma fram - därför måste den bort. :wink:

Bild


och, nej - detta är ingen annons; jag satte ute en blänkare på Blocket i helgen, och vips så var den väck efter några timmar...

Nu är det jag som skall ut på jakt:
större, snabbare, nyare - eller kanske inte; vi får se.

Fortsättning följer!




Swedefe - up on two wheels!
SM-CRDI 2002 22.500 mil
bytt mot
SM-CRDI VGT 2005 15.500 mil
bytt mot
CM-CRDI R 2010 15.500 mil and counting
Annons

2
OK, jag kan mer än väl förstå tjusningen med en motorcykel!
Visserligen har jag de formaliteter som krävs för att få köra MC, men jag saknar vana och erfarenhet från motorcykelkörning, och av den anledningen - som ALLA ANDRA skall vara tacksamma för - avhåller jag mig från att sätta igång att ge mig ut på vägarna med detta fordon...! 8) 8)
Med andra ord; Jag har vett att låta bli det jag kanske inte klarar av... :roll:
All heder skall således de ha, som med vett, sans och förnuft kör omkring på motorcykel, och som verkligen kan konsten...! :D :D
(För en viss konst är det, det anser iallafall jag...!)
Men jag har iallafall provsuttit Nimbusens MC; En MC som jag tycker ser ut som en motorcykel skall... En ordentlig soffa, V-motor, läderväskor med nitar, en vindruta (heter det så?), och ett BRETT styre... Jag tror den heter Jamma Viagra ungefär... :oops: :oops: :oops:
:D Hälsningar
181 Skäreläjan

Hade en SF CM V6 A4 C7 Satin Beige -06
Numera Jeep Cherokee -15
Husbil Pilote V630J (Plåtis)

"Ditt hem är där din katt är...!"

3
När björnen blir gubbe på riktigt, ja, då tror jag att det kommer att stå en sådan här på gården, i jakt på ungdomens gyllene tidsålder:
Bild
Miljön, tältet och friheten i hårfästet känns inte helt främmande...

Svartbjörn
HADE en suverän Santa Fe
2.2 CRDi Exclusive
Gun Metal, automat -07

4
Ha!
Just en GS-bumse har jag bokat oxå - på pensionsdagen skall jag hämta ut en sådan, och sedan skall man inte höra från mig på en månad eller två. Eller så.

Har ett antal knasiga rutter förberedda som jag tvingas revidera med jämna mellanrum beroende på revolutioner, naturkatastrofer och gerillaaktiviteter - var lugn, jag kommer dit vad det lider.

Just nu, mitt i natten är jag dock hemma efter en uppfriskande tur på 25 mil från fyndplatsen.
Yes box - ny hoj på gården!

Lade upp en tur i morse i det området i landet där densiteten på intressanta objekt var som tätast, ringde runt under förmiddagen för att stämma av vilka som fortfarande jobbade och vilka som var lediga och fick ihopa en snygg vända med minimal tomkörning -sånt e' viktigt för en gammal transportledare...

Hustrun , Santan och jag har just avslutat en 65-mila rundresa på tio timmar med 5 provkörningar, kallsnack, kaffe och påtår samt viss hårdmangling här och var.
Vi har droppat skambud omkring oss, och självfallet fått onda ögat här och var - men vadå?
I prisklassen 15,000 - 30,000 är det köparens marknad - finns ingen anledning att köpa skit till överpris när sommaren håller på att regna bort, eller hur?

Nå, på sista stället vart det affär!
Strax efter 10 vart vi överens, och i sista skymningsljuset fick jag på mig grejerna.
Kan berätta att jag de senaste dagarna kört två andra exemplar av samma modell, men denna var samslöst mycket vassare än de andra två!
Stoor skillnad! Pax för den!

Svensksåld med miltal på 3,500 som verkar stämma bra de underlag som följde med, och med ett öppnare system som tillåter friare andning.
Dessutom fick jag med ytterligare ett system, som förre ägaren monterade av för att det "bullrade för mycket"...
Finns det sådana djur...?

Nå, det skall vi snart ta reda på!

Men - vad är det för hoj jag köpt? Några förslag?

Följande ledtrådar skall ni få:
Färgglad enstånka av årsmodell 1991 med offroadstuk, men absolut inte någon endurohoj.

Några förslag? Gissa på bara, svar under veckan!





Swedefe
SM-CRDI 2002 22.500 mil
bytt mot
SM-CRDI VGT 2005 15.500 mil
bytt mot
CM-CRDI R 2010 15.500 mil and counting

5
Va?!

Ingen intresserad i natt?
Hmm.. kan jag ha överskattat MC-intresset här inne?

Well well - ni skall få ett par tips:
klasskamraterna heter saker som "Dominator" "Tenere" och i viss mån "Transalp", men min är en annan sort...

Översätter man namnet från orginalspråket så betyder det typ:
"De oupptäckta vidderna bortom horisontens rand"

Mindre poetiskt är det faktum att jag lyckades få den arma stackaren att konsumera 0,85 liter per mil på vägen hem... :roll:

Nå, chockterapi och instant shake-down har alltid varit ledstjärnor i min motorliv, jag lär väl kunna hitta en marschhastighet jag med, vad det lider...



Gissa på!



Swedefe
SM-CRDI 2002 22.500 mil
bytt mot
SM-CRDI VGT 2005 15.500 mil
bytt mot
CM-CRDI R 2010 15.500 mil and counting

6
Kawasaki 650 Tengai, era tråkskallar!

Bara för att ingen orkar gissa nu i sommarhettan :roll: så tänker jag inte lägga upp någon bild just nu - na na na na na na!

(hinner inte - håller på att lasta upp för avfärd till Kroatien med sonen, inväntar bara tolvslaget när fredagen den 13 övergår i nytt kapitel)



Blir borta 10 dagar eller så - ha det!



Swedefe
SM-CRDI 2002 22.500 mil
bytt mot
SM-CRDI VGT 2005 15.500 mil
bytt mot
CM-CRDI R 2010 15.500 mil and counting

7
Jösses va trevligt det lät, jag vill också åka på äventyr! :cry:

Hoppas ni får en superfin tur! 8)
Glöm inte kameran, vi vill se sen!

Hälsar
Svartbjörn
HADE en suverän Santa Fe
2.2 CRDi Exclusive
Gun Metal, automat -07

8
Ha en fin resa, Swedefe!
Hade inte den blekaste aning om att Kawasaki betydde "De oupptäckta vidderna bortom horisontens rand"... :shock:
(Tyckte mer det lät som nåt indianskt/amerikanskt... :oops: :oops: )
Säger som Svartbjörn; Glöm inte kameran, uppsatstävlingens fina priser hägrar väl... (fråga Joppe... 8) 8) :lol: )
:D Hälsningar
181 Skäreläjan

Hade en SF CM V6 A4 C7 Satin Beige -06
Numera Jeep Cherokee -15
Husbil Pilote V630J (Plåtis)

"Ditt hem är där din katt är...!"

9
Trevlig semester Swedefe!

Du som är dieselknutte typ, jag hade ju lätt gissat på en indisk (Royal) Enfield med dieselstånka.
Mitsubishi Outlander PHEV -14
Toyota Auris 1.8 HSD -13
Santa Fe (SM) -03 2.4 GLS Vision

10
Hemma!

Det är så gôtt att få vara borta länge nog för att hinna få hemlängtan - och kunna dra när den sätter in!

Inga bestämda resdagar utan bara åka efter eget huvud!

BTW:
Det är tillnamnet "Tengai" som betyder det där poetiska, inte Kawasaki - som jag har för mig är ett familjenamn.

Och, faktiskt - min nya hoj är ungefär så nära man kan komma en dieselmaskin; både effektkurva och hållbarhet ligger i samma härad, och "Hayes Diversified Technologies" har diesel/multifuel-konverterat samma motor i stor skala för US-Army!!!

http://www.dieselmotorcycles.com

:mrgreen: Waddaya'know :mrgreen:


Längre berättelse följer, vill bara delge er ett smakprov från hemresan:

Stack från Pula nere på Istriskahalvön sent på eftermiddagen runt 4, hann kring 40 mil innan skymningen och vildcampade ute på en flodbädd vid Tolmezzo vid foten av alperna.

Bild


Stack vid 6 på morgon, 14 timmars körning gav 3 nya bergspass och 80 mil, övernattning på ETAP-hotel i Kassel.

Sista dagen blev exakt 12 timmars resa inklusive färjeöverfarter Puttgarden - Rödby och Helsingör - Helsingborg = 85 mil!

Inte illa på en 16 år gammal offroadstånka, groteskt överlastad med utrustning och två pers i sadeln!

Mer följer!


Swedefe
SM-CRDI 2002 22.500 mil
bytt mot
SM-CRDI VGT 2005 15.500 mil
bytt mot
CM-CRDI R 2010 15.500 mil and counting

11
Naturligtvis ser vi fram emot en längre reseskildring med tillhörande bilder.

Just motorcyklar är ju intressant, tänkte för en tid sen ställa frågan om ev motorcykel innehav och vad ni ev haft tidigare, hos mig har ett antal passerat revy,, men sedan 1994 är jag förhindrad pga ett litet handikapp att köra motorcykel längre, men intresset finns fortfarande kvar..

men som sagt reseskildring och bilder !!!!!!!!
"Joppe"

12
Välkommen hem igen, Swedefe!
Ser också fram emot en fin reseskildring, det är alltid roligt att läsa om...!
Swedefe skrev: BTW:
Det är tillnamnet "Tengai" som betyder det där poetiska, inte Kawasaki - som jag har för mig är ett familjenamn.
Aha... :oops:
:D Hälsningar
181 Skäreläjan

Hade en SF CM V6 A4 C7 Satin Beige -06
Numera Jeep Cherokee -15
Husbil Pilote V630J (Plåtis)

"Ditt hem är där din katt är...!"