Sida 1 av 1

Reservhjul PelleP

Postat: 08 jul 2014, 15:17
av Pik
Hej alla glada ägare till IX35 Pelle P edition.

jag har en sådan sedan förra sommaren med nr. 199. Under året har de bytt en del saker och allt gick på garantin. :)
Mitt problem kom fram när jag skulle använda den "riktiga reservhjulet" som har inte samma mönster som de fyra andra fälgar av Pelle P edition.
När jag kollade hos andra IX35 i salongen hos försäljaren visade sig att de andra bilarna har samma fälg på alla fem reservhjulet med. I samtal med säljaren som sålde bilen och därmed marknadsförde fördelarna med ett riktigt reservhjul till mig, säger han att så är det med Pelle P bilarna och att alla är levererade som min dvs. med ett annorlunda riktigt reservhjul.
Hyundai Sverige ville inte kompensera och åtgärda sin miss och valde istället att erbjuda/sälja den femte hjulet till mig med rabatterade 900:-
Ska vi köpa till som tillval det som skulle ingå som standard på bilarna? Helt sjukt.
Min fråga är: Är det så även hos er ägare till IX 35 Pelle P att ni har ett riktigt reservhjul med annorlunda mönster eller?

Tacksam på svar och så klart tack på förhand!

Re: Reservhjul PelleP

Postat: 09 jul 2014, 20:36
av Pik
Hej igen!

Vill bara förtydliga min fråga:

Vilken typ av fälg har ni på ert reservhjul? Är den samma som på bilen?

Re: Reservhjul PelleP

Postat: 11 aug 2014, 19:34
av opus
Hej jag har inte samma reservhjul som pelle p fälgarna utan en sådan som sitter standard på dom andra.