Sida 1 av 1

Främre stötdämpare för Santa

Postat: 24 apr 2014, 06:53
av Jock
Jag ska byta främre stötdampare till min 2011 Santa men problemet är at leveranstid är 2 månader här i Finland! Kan någon visa mig svenska leverantör som kunde ha dom hemma?

Re: Främre stötdämpare för Santa

Postat: 24 apr 2014, 09:36
av Johan B
Har du kollat med:

http://www.reservdelar24.se" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bildelaronline24.se" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mister-auto.se" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopartsmarket.eu" onclick="window.open(this.href);return false;


Mvh
Johan B

Re: Främre stötdämpare för Santa

Postat: 25 apr 2014, 08:57
av Jock
Tak för linkar, de är säkert användbar i framtiden. Ja fick igår tag på OEM reservdelnummer och kunde beställa dämparen från Korea http://www.koraps.com/" onclick="window.open(this.href);return false; . Problemet vara att min bil har speciella stötdämpare som inte har varit i bruk i Europa. Priset var också ganska rimligt, 234 EUR för 2 stycken inklusive EMS frakt. Kanske jag måste betala moms och tullavgift.

Re: Främre stötdämpare för Santa

Postat: 13 maj 2014, 12:41
av Jock
Jag fick sötdämpare från Korea idag and det tog 15 dagar. De är med OEM reservdelnummer och allt verkar vara i ordning. Värdet registrerades $ 36 och det är därför jag inte behövde betala tull och moms. ;)