Sida 1 av 1
Skadad plast på dörren !
Postat: 14 nov 2005, 21:33
av Robsson
Eftersom folk envisas med att slå upp dörrarna utan att se sig för, så har jag fått repor på dörren precis vid den välda kanten. Resultat utav detta är att plasten korvat ihop sig, det ser ut som bortskrapad färg. vad kan man göra åt detta.
Postat: 14 nov 2005, 21:38
av ClasseClas
Hej, det var ett tag sedan!
BengtB kan nog tipsa om en del trix. Annars kan du kolla närmare på
http://www.chipsaway.se, om det kan vara ngt. Idén verkar vettig, men jag vet inte vad firman/kedjan går för.
Postat: 15 nov 2005, 08:37
av BengtB
Nja, några tricks kan jag egentligen inte, men jag lyckades i alla fall fixa en liten skada på bakre stötfångaren, "ramen" runt ena dimbakljuset, hyfsat bra. Skadan var bara 2 x 0,5 cm sedan jag fått bort färgavskrap etc från den inblandade andra bilen. För att ta bort färg- och gummiavskrap använde jag först avfettningsmedel och avslutade med Autosol kromglans.
Jag slipade skadan ren och slät med mycket fint slippapper, använde sen original bättringsfärg i form av lackstift, lade på två lager färg och avslutade med två lager skyddslack (klarlack).
Ju slätare och jämnare man slipar skadan, desta bättre blir slutresultatet. Det verkar som om ojämnheter syns inte bara som just ojämnheter, utan de gör också att lagningen tycks skifta i färg i förhållande till omgivande plast - detta har väl med metallic att göra, antar jag.
Om skadan är djup kan det vara idé att först fylla ut med någon form av spackel (Plastic Padding).
/BengtB
Plastskada på dörren
Postat: 16 nov 2005, 10:07
av SdO
Hej,
Jag skulle tro att det bästa/billigaste helt enkelt är att pilla sig iväg till skroten och få en repfri plastdel.
Samma färg på alla tror jag..
Mvh Ola
Postat: 16 nov 2005, 10:37
av BengtB
"Samma färg på alla tror jag.. "
Nej, det stämmer inte. Hur många nyanser det finns/funnits, vet jag inte, men på min 2001:a som var kopparorange hade plasten (stötfångare och dörrar) en mörkare nyans än på min nuvarande silverfärgade 2004:a.
/BengtB
Postat: 16 nov 2005, 11:17
av Santaclaus-död sept 2011
I de tidiga katalogerna fanns tre olika grå nertill på bilarna, beroende på vilken kulör som valdes upptill på bilen.
Cool gray, bla. till svart ljusblå och röd.
Warm gray, bla. grön, vit och copper orange tror jag
medium silver, till silvermetallic
Jag har kvar katalogen hemma i skåpet, kan kolla närmre om behov finnes.
Postat: 01 apr 2006, 02:12
av linkan
Råkade ut för ett tråkigt missöde förra veckan.
Skulle snygga upp Santan före fjällresan. Är inte så trevligt att åka omkring i den snövita fjällvärlden med en saltbrun mälardalsbil.
For iväg till tvätthallen som så mången gång förut. Tog samma högtrycksspruta och blåste bort saltstänk och grus.
Döm om min förvåning när jag sprutade på främre plastkofångaren. Det bara spritte till och sedan kom det fram en svart lång "orm" på cirka 20x5 cm precis bredvid montaget av motorvärmaruttaget. Yttersta lackskiktet bara flagade bort och kanterna var som fnasiga. Fick för mig att montören kanske sluntit med skruvmejseln.
Men, detta var inte nog. När jag sprutade under passagerardörren lossnade ytfärgen även där på två ställen (något mindre) och när jag senare kom till bakkofångaren lossnade färgen också där i ett fransigt sjok. Alltså inte repor med vassa kanter.
Vad är nu detta??? Ska lacken plötsligt släppa vid vanlig biltvätt??
Har lackningen skett med fel underbehandling?? Någon annan som råkat ut för något liknande?
Vill inte påstå att bilen blev vackrare av denna tvätt.
Postat: 01 apr 2006, 09:08
av Swedefe
Jisses!
En GDS-anläggning med sådant tryck i sprutan saknas här på västkusten!
Högtryckssprutor kan ställa till det med billacker - speciellt nylackade ytor skall man spola med försiktighet.
En tanke som slår mig är att munstycket på spjutet möjligen kan ha varit skadat: i GDS-hallar är besökarna ofta vårdslösa bortom det fattbaras gräns: om munstycket slagit i marken hårt kan det ha stukats och därigenom ge en kraftigare stråle på en mindre yta.
Åk tillbaka snabbast möjligt och kolla om de olika spjuten på anläggningen ger samma stråle allihopa!!!
Lacken på Santans plastdetaljer förefaller mig ovanligt bra - även när man dragit upp djupa repor så den svarta plasten syns så stannar kringliggande lack kvar även vid högtryckstvätt, det är min erfarenhet!
Swedefe