Sida 1 av 1

Kylarvätska som bara försvinner ???

Postat: 30 nov 2012, 16:16
av umeubbe
Hej igen alla ni som vet och kan.

Vart i helsike tar mitt kylarvatten vägen? Varannan gång jag tanka så får jag fylla på en eller två DL. Jag har kolla och kollat men utan resultat. Jag tycker att om det var en slang, spricka eller nått annat skulle det synas på marken under bilen, men icke. Är det så illa att det är toppackningen som läker in i motorn ? :(

Tacksam för svar. /Urban

Postat: 03 dec 2012, 17:07
av Zab
skvallerhålet i vattenpumpen kanske = ?

Postat: 03 dec 2012, 17:35
av umeubbe
Ok, men jag borde kunna se det på marken eller garagegolvet, tycker jag. :(

Postat: 03 feb 2013, 09:19
av umeubbe
Tar upp den här gamla tråden igen för att nu är felet hittat.

Läkaget ökade och till slut kunde man se vart det kom ifrån. Det var en litet, litet gjutfel i ytan i vattenpumpen så packningen inte höll tätt. Man fick skruva isär halva motorn, nästan, för att komma åt att fixa det, men nu är det gjort.

Postat: 05 feb 2013, 22:30
av Tiffster
låter som ett ovanligt fel, jag har aldrig hört om det tidigare.

var det en orginalpump som det var fel på?

Postat: 05 feb 2013, 22:34
av umeubbe
Hej Tiffster.

Jag känner verkmästaren på Hyunday här i Umeå och han har aldrig heller hört talas om ett liknande fel men med lite kemisk metall och tätningsmassa så blev det tätt.

Mvh Urban :D