Sida 1 av 1
Rätt däckstryck på sommardäcken?
Postat: 11 jul 2011, 13:38
av Jake
Hej, i boken står det att man ska ha ca 2,6 bar vid fullast (har jag för mig), från fabrik så hade bilen 2,3 bar i däcken. Tyckte bilen kändes lite svajig så jag har kört i ca 2.8 till 2.9 bar, har för mig att det på däcksidan 235/60-18" står max 3 bar. Däcken ser ok ut och känslan är bättre, men eftersom det står 2.6 bar vid fullast så undrar jag vad ni andra, med motsvarande original 18" tums däck kör med för tryck i era Santor?
Postat: 13 jul 2011, 22:08
av vegard
Hei
vedr dekktrykket, så var og min CM med altfor høgt dekktrykk da den ble levert. jeg merket raskt at dekkene virket for harde, og kontrollerte trykket. trykket vae som du nevner, alt for høgt. Jeg fulgte så merkingen i førerdøren, og dekkene føltes mere riktig.
Jeg tok dette opp med forhandler, som beklaget at de da under klargjøringen hadde glemt dette, da bilene kom fra fabrikk med høgt dekktrykk, da en del biler lett blir stående lenge, og at dekkene da kan bli deformerte. dette kunne motvirkes med dette høye dekktrykket...
Postat: 14 jul 2011, 00:11
av Tiffster
Vid leveransservice ska alltid däcktrycket justeras innan kunden får bilen, ligger ju runt 4 bar när bilen kommer till verkstan/försäljningen
Re: Rätt däckstryck på sommardäcken?
Postat: 15 jul 2011, 08:26
av anders
Jake skrev:Hej, i boken står det att man ska ha ca 2,6 bar vid fullast (har jag för mig), från fabrik så hade bilen 2,3 bar i däcken. Tyckte bilen kändes lite svajig så jag har kört i ca 2.8 till 2.9 bar, har för mig att det på däcksidan 235/60-18" står max 3 bar. Däcken ser ok ut och känslan är bättre, men eftersom det står 2.6 bar vid fullast så undrar jag vad ni andra, med motsvarande original 18" tums däck kör med för tryck i era Santor?
Hej, vad har du mätt trycket med?
Feltemas luftpåfyllare, om du har egen tryckluft alltså, har v ä l di g t varierande kvalitet till exempel... 2.3bar på den mätaren kan lika gärna vara 1,8 i verkligheten har jag märkt.
I övrigt kör jag enligt boken +något hekto extra.
Postat: 15 jul 2011, 16:11
av vegard
Tiffster skrev:Vid leveransservice ska alltid däcktrycket justeras innan kunden får bilen, ligger ju runt 4 bar när bilen kommer till verkstan/försäljningen
Var det som var problemet at forhandler hadde glemt ved klargjøringen av bilen
Postat: 18 jul 2011, 23:58
av mhskstra
När jag senast frågade min däckhandlare, så sa han att man aldrig ska ha under 3.0 bar med den typen av däck som sitter på Santan. Bra för däcken och bränsleförbrukningen iaf. Komforten kanske blir nog dock sämre om man överstiger ca 3.0 bar
Postat: 19 jul 2011, 23:42
av vegard
mhskstra skrev:När jag senast frågade min däckhandlare, så sa han att man aldrig ska ha under 3.0 bar med den typen av däck som sitter på Santan. Bra för däcken och bränsleförbrukningen iaf. Komforten kanske blir nog dock sämre om man överstiger ca 3.0 bar
Hvordan er det i forhold til hva soom står på skiltet som sitter i førerdøren da????
Postat: 20 jul 2011, 00:21
av mhskstra
Vad han menade är vad jag förstod att däcken tål mycket mer än vad som står i rekomendationerna, och hårda däck ger mindre rullmotstånd och mindre värme. Mao lägre bränsleförbrukning och lägre slitage
Postat: 24 jul 2011, 09:21
av Jake
Hej igen, just det, jag tycker dels att däcken ser säckiga ut när jag har lägre tryck och körningen i kurvor känns inte riktigt komfortabelt i högre farter. Jag kollar av trycket på några olika bensinmackar och det verkar vara hyffsat lika på de mackar som ligger i närheten. Jag ifrågasätter just nu att skyltningen på bilens dörrstolpe stämmer med hur det borde vara. Kör hellre på däckens maxtryck.
Postat: 26 jul 2011, 08:57
av anders
Intressant, ska testa att lägga i några hekto till. Bara det att mina GoodYear får sånt resonansljud om man går för högt...
De låter verkligen som ballongdäck

Postat: 26 jul 2011, 15:22
av vegard
Hei
med dekkets max-trykk vil da dekkene slites galt, altså bare på midten???
Jeg kjører nå på Michelin dekk, og er svært fornøyd med de... Lite lyd, og god komfort... men det er klart at med hittil kjørte 700 mil med 2160 kg husvogn på kroken, så slites det og dekk, da særlig forran... men de slites jevnt over hele dekkbredden
Postat: 26 jul 2011, 21:47
av Jake
Maxtryck ska man vara försiktig med och naturligtvis finns det risk att mittendelen slits mer om man överskrider angivna tryck. Jag kollar noga mina däck i anslutning till att jag pumpar däcken, både direkt och efter en stunds körning. Just nu med några hekto under däckets angivna maxtryck på 3.0 bar så ser de ok ut eftersom hela slitytan ligger mot vägen och jag tror att de slits jämt. Med angivet mått på 2.6 bar så verkar däcken slitas mer på "skuldrorna" dvs kanterna. Finns det ingen som har kollat av sina däck efter längre tid, som kan återkoppla hur slitaget varit på original 18" Kumho-däcken?
På min BMW med 17" 235/55 och 255/40 däck körde jag med 3.2 bar och det är jämnt slitage efter de 400mil jag kört med dem.
Postat: 29 jul 2011, 13:03
av Jake
Hittade en artikel som gav mig lite tankar, tänkte dela med mig till er.
http://www.vibilagare.se/nyheter/for-la ... 318?page=1
Jag är i alla fall nöjd med alla tips och är nöjd med mitt tryck strax under max med varma däck.
Ha det gott!
Postat: 31 jul 2011, 08:49
av ClasseClas
Jag har Kumho original 235/60/18 och har kört med ca 2.8 bar. Jag har för mig att jag sänkte trycket till 2.6 för jag tyckte det blev lite hårt med 2.8.
Jag kollade på mina däck och de är helt klart mest slitna på kanterna så jag håller med om att det är rätt att köra med högre tryck än rekommenderat av Hyundai. Nu är det ju max tryck 3.0 bar på dessa Kumho, så att ligga på 2.8-2.9 känns vettigt tycker jag.
På min Santa Fe SM har jag kört med 2.8 bar också. Nu fick jag byta originaldäcken efter 8 år och 11100 mil och har nu Nokian Hakka SUV 225/70/16. Här är maxtryck 3.5 bar och jag har valt att lägga mig på 3.0 bar. Känns som riktigt bra däck btw.