Annons

Servicepriser i Skåne för ny i30 Diesel

1
Hej alla !

Har precis köpt en ny i30 Diesel 110HK då jag pendlar ca 18mil per dag på motorväg. Har haft den i en vecka nu och är än så länge nöjd. Ska bli intressant och se var förbrukningen landar någonstans efter andra tankningen :)

Passade på och ringa runt till alla verkstäder i Skåne för att få en känsla för vad första servicen kommer kosta, det är ju det som kommer först med antingen 3.000mil eller 1 år. Tänkte delge de nedan till alla:

Verkstad, pris, kommentar:
ÖSBV (Kristianstad), 2.150:- , Ingår fri lånebil
Hedbergs Hyundai City (Malmö), 2.343:- Ingår fri lånebil
Ströms Bilverkstad (Malmö) 2.375:- Ingår fri lånebil
Fribrocks Bilgården (Ängelholm) ca 2.700:-
Bilpartner (Landskrona) ca 2.700:- Ingår ej lånebil
Bilpartner (Helsingborg) ca 2.700:- Ingår ej lånebil
Kronkvists Motor (Lund), ca 2.800:-


2:a service, då bytes även bromsvätska, luftfilter, kupefilter, bränslefilter, etc...

Verkstad, Pris, Kommentar
Hedbergs Hyundai City (Malmö), 4.500:- Ingår fri lånebil
Ströms Bilverkstad (Malmö), 4.700:- Ingår fri lånebil

/Christian Svensson
Annons

Re: Servicepriser i Skåne för ny i30 Diesel

6
Har nu haft min i30 Diesel (115hk) i ca 7mån och miltalet uppe i 2.300mil redan (!) så kan jag konstatera att förbrukningen landar i snitt på 0,52 liter/milen. Då är det i stort sett motorvägskörning i 120-130km/h hela tiden. Så jag får nog känna mig nöjd helt enkelt.

Testade även att snålköra bilen i en tank, dvs max 110km/h hela tiden och då blev det 0,46 liter/milen. Men det är det inte värt jämfört med "normal" motorvägskörning.

Ha dé gott alla !

Med vänlig hälsning
Christian