Banner

Sökningen fann 6 träffar

Min -10.a nu på vintern med korta sträckor max 1mil/gång vill ha mellan 1-1,2/mil. Under sommaren med lätt långkörning lyckades jag få den ner mot 0,6. Förra sommarens långkörning på 225 mil blev det i snitt 0,75.
Det är väl så att dieslar som kallstartas och körs korta sträckor vill gärna ha lite ...

Jag har bestämt för mig att 4WD knappen är till för att helt diffa bakaxel.
Om man kör i högre hastigheter med helt diffad axel blir det väldigt svårt att styra. Ägde en Audi Quattro på -90 talet (-92) även den hade en diffknapp, där klev diffen ur vid 25 km/t.
Under alla förhållanden driver bilen ...

Re: PROBLEM med 2010 Santa Diesel, start i kyla?

[quote="bono"]Någon annan som har problem med att få dielseln att starta?

Jag har inte upplevt några problem. Min fru står visserligen med motorvärmare på sitt jobb. (3 timmar innan avfärd). Hemma är den i garaget.
Defa slangvärmare monterades innan leverans.

Bor i Piteå så nog har vi kyla så det ...

Det var då en synnerligen osympatisk säljare.
Jag väntade från 15 dec -09 till april -10. Som kompensation fick jag kanonpris på vinterhjul och fälgar. Lustigt då säljare hotar med prisökningar trots att du inte kan påverka sitiationen.

Gå till avancerad sökning